Старото селско училище
Преди време попаднах на изоставената масивна сграда на едно селско училище. Изглеждаше забравена и неприветлива, но един детайл ми направи впечатление – през отворен прозорец се виждаше портретът на Йордан Йовков, сякаш нищо не е било. Реших, че си заслужава да се върна някой ден и да видя какво друго е останало пощадено вътре.
Върнах се. Силуетът на сградата издаваше някакво достолепие и сила, въпреки разрухата. А старите прозорци на втория етаж, съставени от подредени по-малки стъкла, много ми харесаха.
Пристъпих вътре. Първото впечатление и усещане беше за призрачен хаос. След това започнах да се вглеждам в предметите и детайлите.
Светлина в края на тунела. Или това, което е останало от учителската стая и директорския кабинет. По пода се виждаха някои документи, които явно не са били запазени навреме.
Някои детайли напомняха едно друго време и идеология, на фона на вече непотребните черни дъски. Някъде наоколо се валяше и картата на СССР.
Портретите все още са тук. Явно най-непотребни за хората, разрушили и разграбили останалото.
Стълбището към втория етаж. Големи прозорци, пръскащи светлина около портрета на патрона. Укорителен и мълчалив, поглед, който сякаш гледа през теб.
В някои кабинети все още се виждаше какъв е бил предметът там от останалото по стените и на пода.
Историята. Колко ли помнят тези стени и дали вече може да го наречем история или просто минало?
Още портрети на наши революционери и различни световни личности. Малките квадратчета по пода са диапозитиви, които се гледаха със старите прожекционни апарати.
Кабинет по музика. Е, нямаше пиано, но няколко стари учебници по музика и плочи бяха добра подсказка.
Самотни коридори и отново портрети. Много трудно е да си представиш как тези коридори са били шумни и изпълнени с живот.
Първи клас. Да се върнем отново там или да забравим?
Прекрасно осветените стаи, красиви прозорци и стари портрети силно контрастираха със започналата разруха и безпорядък, останал от последните години забвение. Като за довиждане на излизане от сградата се оказа, че и двата ми фотоапарата временно са блокирали. Явно все още има някаква сила вътре.
Никога не съм предполагала, че ще прочета тези загрижени думи за старите ни вече разрушени селски училища.Kато че ли е прочел мислите ми авторът. През 2013 снех същите кабинети по физика, химия,на пода скъсани и непотребни предмети, които сега открих и в това училище.Но в моето училище се води още война, между още живите от старото време и поколението на демокрацията с новите си модерни схващания. То виждате ли училището учило верни на социализма хора. А моето е строено през 1932г. Випускниците се събират днес, но не в двора, а в ресторанта.Огромна обида за нашата история.Бих го поздравила ако направи изложба и в моето старо училище. Но покривът тече, ще се намокрят неговите снимки. Както е станало със нашите портрети, моделите на сърцето и бъбрека, уредите по физика,нечупените епроветки.
Има нещо хубаво в тези места, макар и в това състояние. Карат те да се замислиш…
И нашето училище в с.Мраченик е така.Май преди пет-шест години го купи на безценица един французин,но го е зарязал.Все си мислим,че всичко е временно и чакаме.Кого чакаме?
Стана ми много тъжно…
Тъжно е, че не оценяваме нещата, които имаме.