Впечатления от Samsung NX500
От известно време снимам с фотоапарат и обективи от Самсунг. Това, което ми хареса е, че системата предлага някои много добри обективи на прилични цени. А сензорите, които използват, са едни от най-добрите на пазара. Имах интерес да пробвам едно от новите тела – Samsung NX500, особено от гледна точка на подобренията в автофокусната система. Реших, че Софийският маратон е добра възможност да се провери и питах в photo-forum.net, ако някой с това тяло ще е там. Не се появиха такива, но колега от по-далеч изненадващо предложи да изпрати неговото NX500 за тестове. Благодарение на него стана възможно да придобия лични впечатления от този фотоапарат.
Тестовата комбинация изглеждаше така:
Тялото + моите 4 обектива – NX 30mm f/2 Pancake, 45mm f/1.8 [T6] 2D/3D, 60mm f/2.8 Macro ED OIS SSA и 85mm f/1.4 ED SSA.
Начални впечатления (спрямо моя NX300):
Още по-леко тяло, но и с пластмасов гръб под дисплея.
Две колелца за по-лесен контрол, без да се влиза в менюто на апарата.
Приятен подвижен дисплей с възможност за обръщане нагоре на 180°.
По-добре защитено от случайно завъртане колело с режими на снимане (P, A, S, M…).
Скосен около спусъка и леко заоблен за по-голямо удобство горен панел.
Докато се запознавах с възможностите на апарата, се оказа, че наблизо има състезание по културизъм. Реших, че няма по-добро запознаване от снимането 🙂
Като цяло апаратът ми направи добро първо впечатление като фокус и резолюция, само автоматичният бял баланс биеше повече към червеното. Ето галерия с 32 снимки от състезанието (снимките са с обектив 85 1.4).
Стана време за маратона, където снимах основно с 85 1.4 и по-малко с 45 1.8. Целта беше да видя представянето на следящия фокус при бързо движение. С 45 1.8 нещата се случваха доста бързо и точно:
Изненадващо за мен беше, че дори и с по-бавен обектив като типичния портретен 85 1.4, следящият фокус работеше добре. Най-много изпуснати кадри имаше, когато обектът се движеше едновременно към мен и настрани.
Пробвах варианти за следящ фокус при 1 или повече фокусни зони. Следенето на всички зони не успяваше всеки път да проследи обекта и най-добре беше да използвам конкретна точка.
Галерия с 96 снимки от маратона.
Друго, което ме вълнуваше – представянето при различни светлинни условия, като например концерт. Получих фото-акредитация за концерта на китарния виртуоз Joe Satriani. Комбинацията NX500 + 85 1.4 се справи добре и в този случай, като ISO-то беше 1600/3200. След като настроих техниката според условията и моето виждане почти нямах брак. Може би тук на моменти малко ми липсваше визьор.
Блог с повече снимки от концерта.
Снимките от концерта и маратона са от JPEG без особени манипулации. Забелязва се и подобрение в изображението, излизащо директно от камерата, а това е много важно за репортаж.
Остана време и за малко портретни проби, разбира се отново с 85 1.4. Тук нямах никакви проблеми 🙂
Блог с повече снимки от портретната фотосесия.
Един нощен кадър с 30/2 за проба на високото ISO (в случая 6400):
Като цяло тук от RAW има доста чисто изображение с приятен монохромен шум. Интересно е липсата на осезаем цветен шум в RAW, може би има повече софтуерна намеса в уж суровия файл. В JPEG нещата изглеждаха по-зле като детайл и шум – ето сравнение JPEG срещу RAW на 100% :
И един кадър с 60 2.8 Macro OIS:
Всъщност макрото беше единственият от тестваните обективи, с който не се усещаше голямо подобрение в скоростта на фокусиране с NX500.
Преди да тествам апарата не очаквах да има голяма разлика спрямо NX300. Но по-добрата матрица и автофокусна система + някои външни подобрения и 4К видео дават ясно изразена стъпка напред в правилната посока. Е, поне ако слуховете за замразяване на производството на фотоапарати от Самсунг не се окажат верни 🙂
Вашият коментар