Кометата Lovejoy от Витоша
Аз рядко се занимавам с астрофотография, особено на нещо по-различно от луна или звездно небе. Точно обаче, когато нямах конкретна идея за снимане, колега предложи да опитаме да заснемем кометата Lovejoy. Доста съмнително ми изглеждаше с моята подготовка и знания за астрономията да успея да направя прилична снимка на комета, която дори не се вижда с просто око, но пък звучеше интересно да се опита. Идеята беше да се снима от място на Витоша, където светлинното замърсяване от София не е чак толкова видимо. Задължително условие беше и нощта да е безлунна и ясна. Намерихме сравнително подходящо място и започнахме да правим контролни кадри, за да намерим къде е кометата. Снимането ставаше доста бавно, настройките и местенето на стативи на тъмно и студено отнемат доста време. Ето и един от кадрите, на които се видя зелената точка (в дясната част по средата), която търсехме.
Интересният цвят на тази комета ни накара да се опитаме да направим по-близки кадри. Липсата на техника за астрофотография не ни позволи да направим кой знае колко впечатляващи снимки, но почти се вижда малко от опашката на кометата. Аз като цяло дори не очаквах да успея да заснема нещо повече от точка.
Опитах няколко снимки с различни обективи, като някои се получиха сравнително прилично. При увеличаването на фокусното разстояние обаче ставаше и по-трудно да се нацели точно кометата и фокуса. Експонации за повече от няколко секунди идваха много заради движението на Земята. Ето друг кадър с по-различна обработка на цветовете.
Като видях, че едва ли ще изкарам нещо по-добро от Lovejoy с наличната ми техника, направих и няколко нощни фотографии на мястото, където снимахме.
Не след дълго позамръзнахме от минусовите температури високо в планината и беше време да се прибираме отново към града. Останах доволен от интересната нощна фотография, която се получи 🙂
Вашият коментар